fbpx

TikTok – maha visatud raha või hea investeering?

Üleilmse eriolukorra ajal sööstis sotsiaalmeedia tõsiseltvõetavaks tegelaseks hiinlaste leiutatud TikTok. Mõned kuud hiljem sai sellest vajalik turunduskanal ka Eesti ettevõtetele ning tänagi on sellel meie igakuistel plaanidel oma osa. Tahad teada, mis on kogu selle kuulsuse fenomen? Aga siis loe edasi.

Tegelikult loodi TikTok juba aastal 2016 ning see on esimesest päevast peale olnud lühivideote jagamise kanal. Kui nad 2018 samalaadse rakenduse, Musical.ly’ga ühinesid, hakkas allalaadimiste arv kordades kasvama. Tänaseks on TikTokil juba üle miljardi kasutaja. Võrreldes teiste populaarsete lahendusega, nagu Facebook ja Instagram, on TikToki kasutajad vaieldamatult kõige nooremad ning suurima vanusegrupi hõlmab enda alla 18-24.

Ühismeedia trende jälgides on selge, et teismelised “avastavad” enda jaoks platvormi, toodavad sinna sisu kuni vanem generatsioon selle lahti teeb ning siis liigutakse edasi. Põhjus on ilmselge – nad soovivad kohta, kus saaksid ennast vabalt väljendada ning ei peaks oma loomingulist poolt kellelegi lahti seletama, mida ei pruugita mõista. Globaalselt algas see pihta Facebookist, siis liikus Instagrami, sealt edasi Snapchati ja nüüd on aeg TikToki käes. Väga suur hulk sisu tekitab enamikes küsimusi, sest on seotud noortele suunatud sotsiaalmeedia trendi, sarja või isikutega. Näiteks on palju fraasid või naljad TikTokis saanud populaarseks läbi fiktiivsete tegelaste, arvutimängude või reality sarjadest, mille sihtgrupp on sarnane või sama TikTokiga.

TikTok on viimase poole aasta jooksul saanud väga magusaks võimaluseks ka erinevatele ettevõtetele, kes on võtnud julguse kokku ja teinud esimesed sammud kanalis. Meeletu orgaaniline nähtavus ja viraalne videote levik võimaldab miljoni vaatamiseni jõuda vaid paari tunniga – seda muidugi kui sisu on hea.

Lühivideo platvormina on TikTokis kõige populaarsemad tantsu- ning matkimisvideod. Kohe aga on neil kannul nalja-, elustiili-, ja loomavideod. Rakenduse ülesehitus on väga lihtne ning sarnane teiste sotsiaalmeedia platvormidega, mistõttu võib sinna end pikaks ajaks sisu tarbima unustada. Tubli töö on ära tehtud ka arendajate poolt, sest lisatud algoritm õpib väga kiiresti ära, mis konkreetsele kasutajale meeldib ja see on ka üks põhjustest, sest see on ajule lausa sõltuvust tekitav.

Vastavat uuringut läbi viinud datale suunatud veebiväljaanne The Manifest kirjutas, et noorem generatsioon on harjunud vaatama visuaalset sisu – pilte ja videoid ning vähem kirjutatud tekst, mistõttu on TikToki formaat juba eos suunatud teismelistele. Seetõttu seal olevat materjali jälgides tunnevadki 25+ vanuses inimesed, et lahendus ei ole päris neile ja loobuvad selle kasutamisest.

Esimesed Eesti ettevõtted (või globaalsete brändide Eesti filiaalid) on juba avastanud ja katsetavad TikToki kui turunduskanalit ja seda kahel viisil – läbi mõjuisikute ja ettevõtte oma konto. Näiteks on sisuturunduskampaaniat teinud Sportland, Mesikäpp, L’Oreal ning mitmed erinevad toidubrändid. Kui mõistlik on TikToki jaoks oma turunduseelarvet jagada, sõltub väga tootest, teenusest ja esmajoones muidugi ettevõtte peamisest tarbijaskonnast. Väga hea näide nende tabamisest on mullitee kohvik Cin Cin Tallinnas, aga suure tõenäosusega autot mitte keegi TikToki sisu järel ostma ei torma. Samas korraliku eelarve puhul võivad autosid müüvad ettevõtted arvestada praegused TikToki tarbijad tulevaste klientide hulka ning platvorm võib olla võimalus oma brändi tutvustada juba täna just nooremale generatsioonile. Tõsi, seda mõju mõõta on pea võimatu.

Eesti mõjuisikud aga tegid TikTokis vinget sisu juba enne, kui sinna jõudsid ettevõtted. Vaadates eestlaste populaarsemaid kasutajad, siis ei oskagi enam öelda, kas Eesti ettevõtete turunduseelarved suurematele mõjuisikutele üldse sobivad. Küll aga on väga palju kohalikke, mõne tuhande jälgijaga kasutajaid, kes kvaliteetset ning kaasahaaravat sisu toodavad.

Siit mõned näited Eesti TOPist*:

2020. aastal tabasTikToki ka esimesed tagasilöögid – juunis keelati keskkond Indias ning suur poleemika oli ka USAs, et keskkond ei ole piisavalt turvaline. Aastal 2018 blokeeris ajutiselt keskkonna ka Indoneesia. Ametlike allikate sõnul on selle taga TikToki turvaaugud, mis lekitavad privaatset infot kolmandatele osapooltele. Küll aga keelati koos TikTokiga veel mitukümmend muud Hiinas tehtud rakendust, seega võime vaid aimata selle keelu tagamaid.

Kas, kuidas ning millises mahus oleks mõistlik  ettevõtet, teenust või ka persooni TikTokis turundada, sõltub juba väga paljudest väikestest detailidest ja muidugi võimalustest, eesmärkidest. Küll aga on meie ülesanne kommunikatsiooniagentuurina olla kursis absoluutselt kõigega, mis puudutab valdkonda ning kui tunned, et TikTok võiks olla Sinule see ainuõige, siis kirjuta meile ja teeme ära!

*Jälgijate arvud on lisatud seisuga jaanuar 2023

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *