fbpx

Avaliku esinemise ABC

Avalikku esinemist peetakse sageli ebameeldivaks kohustuseks. Kuna elu jooksul tuleb kõigil sellega ühes või teises vormis silmitsi seista, tekib küsimus – kuidas teha avalik esinemine meeldivaks nii endale kui ka teistele? 

Tunne publikut ja teemat  

Hästi olulised on eeltöö ja ettevalmistus. Alljärgnevalt mõned küsimused, mis endale võiks enne väljakutset esitada:  

  • Kes on need inimesed, kes mind kuulavad?  
  • Miks nad seda teevad?  
  • Millised on nende ootused?  
  • Kas neil on teema suhtes eelarvamusi? 
  • Kuidas neid ennast kuulama panna?  

Mida rohkem infot sul on, seda paremini oskad esitust kuulajakeskseks teha. Sugugi vähemtähtis pole ka end detailselt teemaga kurssi viimine, sest oluline on ka kõige keerulisematele küsimustele pealtnäha mängleva kergusega vastuse leidmine.  

Harjuta, harjuta ja veelkord harjuta 

Mida enesekindlam oled, seda autoriteetsemana mõjud ning nii on ka auditooriumi usalduse võitmine kergem. Peegli ees harjutamise kõrval võid paluda kellelgi kõnet kuulata või siis teha esinemise läbimängust video, mida hiljem analüüsida saad. Viimase puhul saad aimu ka näiteks rääkimise kiirusest, parasiitsõnade olemasolust ja kehahoiakust, mida muidu ei märkaks. 

Ärata tähelepanu 

Esinemise alguses tuleb äratada huvi. Selleks on mitmeid võimalusi: näiteks räägi mõni personaalne lugu või sobilik nali, näita teemaga seotud videoklippi või tee hoopis midagi ebatavalist. Siin tuleb arvestada, et publiku “äratusmoment” seostuks sinu teemaga, vastasel juhul satuvad inimesed segadusse ning fookus kaob sinu etteastelt ära. See, kuidas sa alustad, määrab kogu esinemise kulgemise, seega mõtle hoolikalt, mis on see asi, mis konkreetset publikut paeluda võiks.  

Kaasa publikut 

Esinemine peaks olema meeldiv kogemus nii sulle kui ka kuulajatele – võta seda kui lühikest partnerlust. Kõige tähtsam on silmside loomine ja ka hoidmine, sest see annab pealtvaatajatele teada, et jutt on suunatud just neile. Samuti saad nii aimu nende reaktsioonidest ning siis selle põhjal oma esitlust sättida. Lisaks tasub alati panna vaatajaskond kaasa rääkima – küsi julgelt küsimusi ja ärgita diskussioone.  

Ole sina ise! 

Mõnele meeldib esineda läbi huumori, mõnele aga toetudes tõsistele faktidele. Kindlasti tuleks valida viis, mis sobib sulle ning mitte üritada kellegi teise stiili kopeerida. Kuulajad saavad sellest kohe aru. 

Hinda tagasisidet 

Tagasiside on oluline esinemisoskuse arenguks ning isegi kui see ei ole alati täpselt see, mida sa lootsid kuulda, siis pikas perspektiivis aitab see sul paremaks esinejaks saada. Loomulikult on inimestel erinevad arvamused ning nii saad kindlasti palju erinevat tagasisidet. Selle seast võta arvesse ainult seda, mida pead õigeks ja kasulikuks. Mõistagi ei piisa ainult tühjast kuulamisest, vaid saadud info põhjal tuleks astuda konkreetseid samme enda parendamiseks.  

Avalik esinemine ei pea alati olema hirmutav ja ebamugav, vaid õigeid samme järgides võib see olla tore ning meeldiv. Seega võta oma järgmisele esinemisele kaasa kõik, mida siit lugesid ning kartmise asemel hoopis naudi seda kogemust! Kui aga vajad lisa silmapaari, kes märkaks detaile, mis esinemise täiuslikuks vormiksid, võta KOMM Agentuuriga ühendust ja tuleme rõõmuga appi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *